Jak pečovat o baterii

Součástí každého vozítka z naší nabídky je samozřejmě také baterie, která je nezbytná pro jeho provoz. Víte ovšem také to, jak s baterií zacházet a pečovat o ni tak, abyste její životnost prodloužili na maximum? Spousta zákazníků nám píše, že jejich baterie po roce provozu "odešla" a shánějí novou. Vyhněte se zbytečným problémům a především dalším nákladům na pořízení nové baterie.

Pro všechna naše vozítka používáme vždy gelové baterie. Tyto baterie jsou především bezpečné - obsažený elektrolyt není v tekutém stavu a můžete je tak dát do libovolné polohy bez případného rizika vylití kyseliny. Jejich životnost je také mnohem delší než u klasických baterií a navíc nevytváří nebezpečné zplodiny, odpovídají přísným normám CE i EMC.

Zásady nabíjení elektrických vozítek z naší nabídky - resp. jejich baterií

  • Při nabíjení vždy používejte pouze nabíječku, kterou dostanete v balení, nebo jinou nabíječku, která je vhodná přímo pro daný typ baterie. Pokud si s volbou nabíječky nejste jistí, neváhejte nás kontaktovat, rádi vám pomůžeme s výběrem. U každého vozítka vždy uvádíme typ baterie a vhodnou nabíječku. Nikdy nepřipojujte baterii k nabíječce, která není pro daný typ baterie vhodná či určená. Hrozí pak nejen zničení baterie či nabíječky, potkat vás může také mnohem nepříjemnější nehoda či dokonce požár.
  • Nenechávejte baterii pokaždé zcela vybít. Vždy je vzhledem k udržení její životnosti lepší pouze dobíjení namísto naprostého "kříšení". Řiďte se jednoduchým pravidlem - čím méně je před nabíjením baterie vybitá, tím více nabíjecích cyklů zvládne a o to déle vydrží. Jen pro představu, baterie, která je nabíjená vždy při úplném vybití může (dle daných norem a při optimálních podmínkách) vydržet celkem cca 300 nabití, zatímco baterie, kterou dobíjíte při 50 % vybití může počet možných nabíjecích cyklů až zdvojnásobit. Samozřejmě vše by mělo být řešeno s mírným nadhledem, pokud občas necháte baterii zcela vybít, určitě ji tímto neodrovnáte.

Nabíjejte i mimo sezónu

  • Určitě je špatný přístup, kdy vozítko po sezónně odstavíte, uskladníte a čekáte opět na jaro. Stejně jako u vašeho automobilu je dobré o baterii pečovat také v době, kdy ji nevyužíváte. Stačí, pokud ji ideálně 1x za měsíc necháte dobít do plné kapacity.
  • Samozřejmě zde hraje roli také způsob skladování baterie. Před samotným uložením k zimnímu spánku je dobré baterii dobít. Skladovat byste ji ovšem stejně jako zbytek vozítka měli nejlépe v garáži či jiném prostoru, kde na vozítko či baterii neprší, nesněží a nepůsobí další nepříjemné povětrnostní vlivy.
  • O tom, že je baterie na skladování a chlad náchylná vypovídají i následující čísla: vybitá baterie zamrzne již při teplotě -1° C, nabitá zamrzá až při -15° C.