Průvodce výběrem elektrického vozítka

Váháte jaké zvolit elektrické vozítko pro Vaše dítě? Není Vám jasný některý z technických parametrů?

Ničeho se nebojte, máme tu pro Vás přesně ty informace, které hledáte.

 

Mezi dětská elektrická vozítka patří autíčka, čtyřkolky, motorky, buginy a traktory. Ta jsou kromě jednotlivých značek a typů rozdělená na jednomotorová, dvoumotorová, čtyřmotorová (4x4), jednomístná a dvoumístná. Dále pak také s možností dálkového ovládání nebo bez dálkového ovládání.

Jednomotorová, dvoumotorová nebo 4x4?

 • Vozítko s jedním motorem (poháněno je vždy jedno zadní kolo), určeno hlavně pro jízdu na rovném, zpevněném povrchu, jezdí o něco pomaleji než dvoumotorová a je určeno pro ty nejmenší, začínající řidiče.
 • Vozítko se dvěma motory je výkonnější (poháněna jsou obě zadní kola), vhodné je i do mírného terénu jako jsou např. zatravněné plochy, štěrkové cesty či stoupání se sklonem max. 10° apod.
 • Vozítko se čtyřmi motory 4x4 (poháněna jsou všechna čtyři kola), díky pohonu všech čtyř kol je nejvýkonnější. 

 

Jednomístná nebo dvoumístná?

 • Jednomístná vozítka bývají zpravidla pro jednoho řidiče, u některých větších typů vozítek se vejdou na sedadlo i dvě drobnější děti.
 • Dvoumístná mají širší sedadlo pro dvě děti a dva bezpečnostní pásy (pokud jsou ve výbavě). Volant je většinou umístěn na jedné straně, takže může řídit vždy jen jeden.

Celkové rozměry vozítka a rozměr prostoru pro sezení jsou vždy uvedeny v technických parametrech u každého vozítka.

 

Vozítko s nebo bez dálkového ovládání? A jaký typ?

Pokud plánujete koupi vozítka pro dítě mladší 3 let, je určitě dobré mít možnost ovládat vozítko pomocí dálkového ovladače a mít tak alespoň v začátcích malého závodníka pod kontrolou. Existují dva typy dálkového ovladače, které je třeba rozlišit.

2,4G Bluetooth ovládání (bez antény)

 • Automatická přednost před manuálním řízením vozítka. Pokud tedy máte zapnutý ovladač 2,4G, vozítko můžete ihned zastavit, popř. s ním zatočit, nezávisle na řidiči, a to i při sešlápnutém pedálu ve vozítku. Děti tak mohou řídit vozítko samy, ale vždy nad nimi máte plnou kontrolu a vozítko jste schopni okamžitě zabrzdit nebo s ním zatočit.
 • Neruší se vzájemně s dalšími dálkovými ovladači při jízdě např. v dětském parku, kde jezdí více elektrických vozítek.

Dálkové ovládání 27 Mhz (většinou s anténou)

 • Přepíná se přepínačem umístěným většinou na palubní desce. Znamená to, že pokud je vozítko přepnuto v režimu dálkového ovládání nelze ovládat z pozice řidiče (kromě točení volantem) a pokud je přepnuto v režimu manuálního ovládání, nelze ovládat pomocí dálkového ovladače.

 

Jaký typ motoru - 6V, 12V nebo 24V?

 • 6V motory se obvykle montují do malých vozítek pro nejmenší děti. Nemusí mít tedy velký výkon a rychlost. Nemají velké nároky na velikost baterie.
 • 12V motory má dnes většina vozítek. Mají o něco vyšší nároky na kapacitu baterie, jsou ale silnější s větším výkonem.
 • 24V motory mají vyšší výkon, je ale nutné mít k tomu určenou 24V baterii nebo 2 x 12V baterie spojenou do série. Důležitý údaj je také kolik má motor Wattů (W). Jedná se o jednotku výkonu motoru. Čím vyšší, tím je motor silnější.

 

Jaká vybrat kola – plastová s gumovým pruhem nebo EVA kola?

 • Plastová kola jsou cenově dostupnější. Mají uprostřed nalisovaný gumový pruh pro tišší jízdu. Nedosahují ale takové životnosti ani jízdních vlastností jako kola z EVA materiálu.
 • EVA materiál je pružný, měkký a velice odolný kopolymer. Jízda po tvrdém povrchu je pohodlnější, kola jsou ale o něco dražší.

 

Jaká je doba jízdy plně nabitého vozítka?

Doba jízdy při plném nabití a s novou baterií se pohybuje v rozmezí 1 – 2 hodin, v závislosti na zatížení a způsobu jízdy. Platí také, čím je vyšší kapacita (Ah) baterie, tím vydrží déle. Záleží také, zda je vozítko se dvěma nebo čtyřmi motory.